head-banner.webp head-banner.webp

Mnohí z nás si nedokážu predstaviť deň bez šálky dobrej kávy. Mnohí hľadajú svoj životabudič ešte skôr, ako sa stihnú prezliecť z pyžama. Odhaduje sa, že každodenné pitie kávy si dopraje až 1 miliarda ľudí na celom svete, a to robí z kávy najobľúbenejší nápoj. Poďme si o nej niečo povedať.

Káva a kofeín

Prečo je káva taká obľúbená?

Dovolíme si tvrdiť, že väčšina ľudí kávu nevyhľadáva kvôli jej prirodzenej chuti. Niektorí si do kávy pridávajú mlieko, iní si ju osladia. Hlavným dôvodom, prečo je káva tak vyhľadávaná, sú jej účinky na naše telo a to, ako sa po nej cítime. Asi nie je žiadnym prekvapením, že káva je obľúbená predovšetkým pre svoje „energetizujúce“ účinky. Za to, že sa po káve cítime tak nejak viac nažive, môže jej hlavná účinná látka – kofeín.

Čo je to kofeín?

Kofeín je prírodný alkaloid, ktorý sa vyskytuje v rôznych rastlinách, napríklad v kávových zrnách alebo čajových listoch. Rastliny si ho vypestovali ako ochranu pred škodcami, pre ktoré môže byť látka až smrteľná. Nemusíte sa však báť, pre zdravého človeka je kofeín nebezpečný až vo veľmi vysokom množstve (10 g čistého kofeínu). Ľudia začali využívať kofeín už tisíce rokov pred naším letopočtom, a to práve pre jeho stimulačné účinky.

Kde nájdeme kofeín?

Ako ste si mohli prečítať, kofeín nájdeme napríklad v kávových zrnách, čajových listoch, kakaových bôboch, čokoláde, maté, matche. Potom aj v produktoch, ktoré vymyslel človek – v preworkoutoch, spaľovačoch, energetických a kolových nápojoch alebo napríklad aj v energetických žuvačkách.

Mýtus I.

Bezkofeínová káva nemusí byť až taká bezkofeínová, ako si myslíte. Aj bezkofeínová káva obsahuje 3–16 mg na dávku.

Ako kofeín funguje?

Možno vás prekvapí, že kofeín nedodáva energiu, ale iba oddiaľuje únavu. Poďme si povedať, ako tento proces prebieha.

V mozgu sa nachádzajú receptory, na ktoré sa viaže neurotransmiter nazývaný adenozín. V skutočnosti je to odpadový produkt pri výrobe energie. Laicky povedané, čím viac energie (fyzickej či psychickej) vyprodukujeme, tým viac adenozínu bude v krvnom riečisku. Keď sa adenozín naviaže na spomínané receptory, cítime sa unavení. Čo urobíme, keď unavení byť nechceme? Dáme si svoju obľúbenú kávu! Kofeín obsiahnutý v káve sa viaže na rovnaké receptory ako spomínaný adenozín, a keďže receptorov je obmedzené množstvo (ak si telo nevybudovalo kofeínovú toleranciu), adenozín sa nemôže naviazať, únava sa nedostaví a my môžeme čulo pokračovať v akejkoľvek aktivite.

Čas nástupu účinku a polčas rozpadu

Prvé účinky kofeínu môžeme pocítiť približne po 30 minútach od užitia nápoja či prípravku obsahujúceho kofeín. Tu by sa hodilo spomenúť, že správne načasovanie užitia látky môže mať benefity napríklad aj pri športových výkonoch.

V súvislosti s kofeínom ste mohli počuť slovné spojenie „polčas rozpadu“. Ide o čas, za ktorý telo zníži koncentráciu látky v krvi o 50 %. Polčas rozpadu kofeínu sa pohybuje niekde medzi 4 až 6 hodinami. Ponúka sa teda spomenúť fakt, že je dôležité sledovať načasovanie svojho posledného šálku kávy (alebo iného nápoja/prípravku), aby kofeín negatívne neovplyvnil kvalitu spánku.

Mýtus II.

V poslednej dobe sa na internete môžeme dočítať, že nie je vhodné piť kávu ráno. Dôvodom je ranné vysoké množstvo kortizolu a blokovanie adenozínových receptorov. Pravdou je, že neexistujú štúdie potvrdzujúce, že by pravidelné pitie kávy malo vplyv na vyplavovanie kortizolu. A čo s tým adenozínom? Adenozín stúpa počas prvých pár minút po prebudení a ako už vieme, kofeínu trvá najmenej 30 minút, kým začne odvádzať svoju prácu (vtipné, že aj kofeín potrebuje svoju polhodinku na rozbeh). Teda, kým sa nám dostane náš ranný životabudič do krvi, mozog už je zaplavený adenozínom, a tak to má byť. Navyše – ak je telo zvyknuté na určité množstvo kofeínu za deň, výsledkom posunutia rannej kávy na neskôr bude to, že si telo vyžiada doplnenie zásob na neskoršie popoludňajšie hodiny, a to by mohlo negatívne ovplyvniť kvalitu nášho spánku.

Prečo už niekedy obvyklá dávka nestačí?

Každý poznáme niekoho, kto vypije štyri šálky kávy denne a hovorí, že už to s ním nič nerobí. Pravdepodobne si jeho telo vybudovalo na kofeín toleranciu. V mozgu sa vytvorilo viac adenozínových receptorov, a tak sa k svojej práci dostane aj kofeín, aj adenozín, ktorí medzi sebou „bojujú“, či bude človek plný energie alebo unavený. Taký človek by pravdepodobne svoju dennú dávku zvýšil o ďalšiu šálku, no pravdou je, že z dlhodobého hľadiska tento prístup nikam nevedie. Jedine do začarovaného kruhu s možnými následnými zdravotnými problémami. V prípade, že cítime, že už z kofeínu nemáme rovnaké benefity ako predtým, mali by sme si od kofeínu jednoducho oddýchnuť. Môžeme to nazvať kofeínový detox.

Keďže je kofeín spoločensky tolerovaná droga, rovnako ako pri iných drogách, pri jeho vysadení môžeme očakávať slabé abstinenčné príznaky, ako je napríklad bolesť hlavy, únava, podráždenosť, demotivácia. S príznakmi sa dá lepšie vyrovnať, ak množstvo látky znižujeme postupne, dbáme na pestrú stravu, riadny pitný režim a kvalitný spánok.

Benefity kofeínu

Aby kofeín z tohto článku nevyšiel ako padúch, povedzme si, aké sú jeho pozitíva.

1. Zlepšenie fyzických výkonov

Ako už sme naznačili vyššie, existujú aj „moderné“ prípravky s obsahom kofeínu a iných stimulantov, ktoré sa dnes bežne využívajú v športe, a to práve pred podaním väčšieho fyzického výkonu. Hovoríme im preworkouty. Štúdie ukazujú, že podanie kofeínu má pozitívne účinky na silu, koordináciu, výdrž a reakčný čas.

2. Podpora spaľovania tukov

Vďaka termogénnemu efektu telo začne vydávať viac energie, a tým spaľovať prebytočné kalórie. Kofeín je teda súčasťou aj mnohých spaľovačov tukov.

3. Zlepšenie kognitívnych funkcií

Kofeín zlepšuje sústredenie, pamäť a reakcie. To môžete oceniť pri práci aj pri štúdiu.

4. Prevencia niektorých ochorení

Výskumy ukazujú, že pravidelné pitie kávy môže znižovať riziko niektorých chorôb, ako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, cukrovka II. typu a niektoré druhy rakoviny.

5. Sociálne väzby

Určite nám dáte za pravdu, že káva spája. Ísť si sadnúť s priateľmi, pokecať, čo je nové, a pritom si vychutnať kávu. Je to forma relaxu, pri ktorej sa socializujeme. Kofeín má teda pozitívny vplyv na naše väzby a psychické zdravie.

Záver

Kofeín a všetky nápoje a prípravky, ktoré ho obsahujú, budú mať vždy svoje pre a proti. Na jednej strane je prospešný pre fyzické aj psychické zdravie, na druhej strane môže vyššie množstvo spôsobovať diskomfort alebo aj zdravotné ťažkosti. Každý sme iný a je vhodné brať ohľad na svoj zdravotný stav. Všetko má svoju odporúčanú dennú dávku, ktorou je potrebné sa riadiť. Dúfame, že ste si s nami vychutnali svoju kávu alebo trebárs len pohár vody a tešíme sa na ďalší článok!

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa